Gaps Diyeti

“BÜTÜN HASTALIKLAR BAĞIRSAKTA BAŞLAR”
Hipokrat,M.Ö.460-37

Vücut sistemimiz bütün dengesini yitirerek her türlü rahatsızlığa açık hale gelir.Nedeni bilinmeyen ve kronik olarak sindirim sistemi kökenli bütün hastalıkların tedavisinde GAPS beslenme protokolü önerilmektedir.

Gaps diyeti çeşitli nedenlerden dolayı hasar görmüş bağırsak duvarını tamir etmeye yarayan bir beslenme protokolüdür.Bilinç seviyesinden yada bilinç altından kaynaklanan her türlü stres, paketlenmiş ürünler, şeker, antibiyotikler, kortizonlu ürünler, penisin, tetrasiklinler, hastalıklar, ağrı kesiciler, kötü bağırsak florası vb tüm etkenler bağırsak epitelinde hasrlanmaya neden olmaktadır.

Bağırsak duvarında meydana gelen bu hasardan dolayı kan dolaşımına geçmemesi gereken her türlü sindirilmemiş besin parçaları, toksinler, candida ve patojen bakteriler kan sistemimize geçerek tüm sistemi etkiler. Sağlıklı uyarılması gereken durumlara tepki vermesi gereken bağışıklık sistemimiz, bu defa yanlış alarm vererek her türlü şeye tepki vermeye ve kendi içerisinde bir kısır döngünün oluşmasına neden olur. Yanlış alarma geçen bağışıklık sistemimiz kendi dokularını ayırt edemeyerek onlara saldırmaya başlar ve bu durumda otoimmün denilen öz bağışıklık hastalıkları meydana gelir. Aslında otizmin de kendi başına bir bağışıklık sistemi rahatsızlığı olduğu söylenebilir. Bunlara ilaveten MS(EMES)hastalığı, romatoit artirit, Behçet hastalığı, liken planus ve türevleri, şizofreni, bipolar bozukluk vb. bağışıklık sistemi hastalıklarındandır.

Gaps hastaları anormal sindirim ve emilime bağlı olarak pek çok besinin eksikliğini yaşarlar. Bu yüzden bağışıklık sistemleri sadece dengesini kaybetmez ,aynı zamanda yetersiz beslenir.